Dušan a Lenka

(10. článek ze série o Time managementu)

Minule jsme navštívili rodinu Marty a Josefa s perfektně naklizeným bytem a s domácím pořádkem jak na vojně. Dnes navštívíme Dušana a Lenku. Ti jsou úplně jiní. Stále v knihách, nechybí na žádné modlitební, prošli třemi biblickými školami. Prostě duchovní lidé. Pastor si libuje, rád s nimi pohovoří, Dušan ovládá trochu řečtinu a dobře rozlišuje významy slova tělo a duše. Lenka mívá často prorocké dojmy a skupinka žen kolem ní si libuje v přímluvě a samozřejmě, že pak podrobně vše rozeberou.

Jak je všem jasné, s Martou a Josefem se moc nemusí. Nezdá se jim, že se stále honí za "marnostmi" a s tou domácí kázní to trochu přehánějí (chudáci jejich děcka - co ty mají povinností). Však také Lenka už dávno hovořila s pastorem a sdílela se o nedobrém dojmu z Marty a jejího pachtění. Když to pak s Alenou prasklo (vzpomínáte - minule jsme smutnili nad tím, jak jí Marta vynadala), mezi řečí na skupince poznamenala, že to pastorovi už dávno říkala. Když se to pastor doslechl, tak ho to zamrzelo a pomyslel si něco o rychlých a snadných soudech, ale přešel to. Coby, vlastně měla pravdu. I Dušan to správně okomentoval, když poznamenal cosi "o žádostech těla".

Mají jasno - hledají nejprve Boží království. Tak to přeci říká Ježíš. Jejich znalosti a zangažovanost na biblických a modlitebních je naprosto špičková.

Na sborové výlety, ale moc nechodí, za prvé není na to čas. Za druhé, Lenka je slabší a běhání po kopcích pro ni není. Na dětském táboře a mládežnických akcích se také nezapojují. Nemají k tomu povolání. To si sice občas říká i pastor, ale práce s mládeží ho baví a organizačně to prostě nějak zvládnout musí. Samo se to neudělá. Ale Dušana do toho nutit nechce. Párkrát to zkusil a byl to docela trapas. Mládež se zpočátku skrývaně a pak docela očividně nudila, však taky dvouhodinový výklad epištoly Římanům nebylo nejvhodnější téma. Po chvíli se jim vše začalo plést dohromady a přemýšleli, kdy už si půjdou zahrát ping-pong. Dušan to moc neviděl, byl tak zabrán do výkladu a listování několika různými knihami, že vůbec nevnímal, že mu děcka různě odbíhali a ke konci jich tam nebyla ani půlka. Když mu to pastor vysvětloval, bylo vidět, že spíš než nad svým programem vzdychá nad povrchností mladých. "My jsme vydrželi poslouchat Johna (to byl moc fajn misionář, který ještě za komunismu dojížděl povzbuzovat místní křesťany) klidně celý den," zakončil rozhovor s pastorem.

Na rozdíl od Marty a Pepy, s dnešními hostiteli pastor nemusí řešit žádné průšvihy. Lenka hlas nezvedne a Dušan vše řeší s moudrým nadhledem. O to víc ale v pastorovi hlodá několik otázek.

Proč stále čekají na Boží vedení ohledně často jednoduchých věcí? (Je to trochu citlivé téma, ale Lenka hledá už přes půl roku práci, a stále žádná není).

Proč jsou na každé modlitební, ale když jde o pomoc se stěhováním, vždy mají plno důležitějších činností?

Proč vlastně ještě nemají děti?

Otázky samozřejmě neklade osobně, natož veřejně, ale stejně mu to běhá hlavou.

Milí čtenáři, lidé, o kterých čteme, by se mohli jmenovat Dušan Duchovní a Lenka Lenivá. Teď si možná říkáte, no to jsi přehnal. Trochu ano, ale prosím čtěte dál. Dušan a Lenka mají určitě krásné vlastnosti, mají ale také pár výrazných charakterových vad, které toho ve výsledku hodně pokazí. Lenku lidé v jejích proroctvích asi nakonec nebudou moc brát, protože z ní čpí nadřazenost a lenivost. Její komentáře a poznámky nejsou vždy příjemné. Také dost lidí štve, že strká prsty do věcí, do kterých jí nic není. Jak nedávno poznamenal Pepa. Když nic nedělá, ať mlčí. (Řekl to trochu zostra, ale něco na tom bude.) Dušan je chodící encyklopedie, ale občas mu chybí vroucnost a lidskost. Běžné věci života ho vůbec nezajímají.

Když jsme mluvili o prioritách, samozřejmě jsme si zdůraznili, že Boží království je na prvním místě. Někteří lidé ale aplikují toto pravidlo tak, že ztrácí svoji hloubku a lidskost. Milujeme-li Boha nejvíce, budeme milovat i lidi mnohem více, než kdykoli předtím. Někteří lidé schovávají za bezhlavé prosazování této klíčové priority svoji lenivost a pak nemají na běžné lidské záležitosti čas. Jiní jsou zase tak zabráni hledáním Božího království, že přehlíží Ježíše ve svém bližním.

Dušane a Lenko, máme vás rádi.

   

Informace o autorovi

Obrázek uživatele Břetislav Šípek

Jméno
Břetislav Šípek

Profil

je zástupcem organizace Kristus pro všechny národy ve východní Evropě, se kterou pravidelně pořádá konference a evangelizace v různých zemích Evropy. Břetislav spolu s manželkou Silvou podniká již více než 20 let v oblasti rozvoje nemovitostí. Má 2 dospělé děti – Janu a Filipa. Břetislavovou touhou je vidět mocné Boží působení a spasení hledajících v Evropě, které poslední dekády zakouší krví obmytá Afrika.

Poslední komentáře