Dobrý správce svého času

(3. článek ze série o Time managementu)

V této sérii o time managementu nám jde o to, abychom se naučili být dobrými správci svého času a hřiven, které nám Bůh svěřil. Ježíš říká, že máme nést ovoce, a to nejen občas či trochu, ale hojně a stále. Někdy nám z toho jde hlava kolem a říkáme si, jak je to vůbec možné, ale asi ano, když nám to Ježíš říká a když nám ukázal na svém příkladu, že to doopravdy jde. Bůh je dobrý Bůh a neočekává, že budeme mistři hned po obrácení. Když ale deset let po obrácení stále žiješ v chaosu a nevíš, odkud a kam jdeš, tak to nebude také to pravé. Zamýšlíme-li se nad svým časem, prioritami v našem životě a hřivnami - tedy dary, které nám Bůh svěřil, abychom je rozmnožovali, děláme to jednoduše proto, že chceme být užitečnými služebníky, proto, že chceme dorůstat do plnosti Kristovy podoby.

Minule jsme si pověděli jednoduchý příběh o profesorovi, který dal svým studentům lekci o životních hodnotách a hospodaření s časem. Nejprve své pomůcky naskládal do nádoby chaoticky, jak mu co přišlo pod ruku. Když se studentů zeptal, zda je skleněná nádoba zaplněna nejlepším způsobem, ti protestovali, neboť viděli mnoho "dutých" míst. Pak profesor spolu se studenty skládal kameny, štěrk a písek pěkně po vrstvách tak, že nádoba byla pěkně plná.

O co v tomto obraze jde? Nádoba je lidský život, kameny jsou věci nejdůležitější, štěrk věci důležité a písek věci nutné a všední. Jde o různé stupně našich priorit. Asi pro všechny je kamenem vztah s Pánem. Tento kamen je základem pro jakékoli další naše priority. Dalším podstatným kamenem jsou vztahy - rodinné, manželské, příbuzenské a přátelské. Kamenem je také naše práce a služba. U služby se mnou asi každý souhlasí, s prací mají často někteří problémy. Ještě se k tomu dostaneme. Štěrkem jsou důležité činnosti, které vedou k naplňování našich základních priorit. Abys dosáhl svého poslání, dejme tomu jako mamka v domácnosti, potřebuješ mít jasnou svoji prioritu - kámen, k jejímu naplnění ale potřebuješ hodně štěrku a písku. Potřebuješ vědět, jak se starat o zdraví a hygienu dětí, vědět, jak děti rozvíjet v jednotlivých obdobích jejich života. To jsou určité podkapitoly - štěrk. No a pak to všechno ještě musíš dělat - měnit pleny, vařit, zpívat, číst pohádky - no a to je písek. Takže mamka vezme kamen - blaho svých dětí, obsype ho štěrkem - a pak každý den pískuje, až z dětiček vyrostou zdatní šohajové. Pro taťku je to trochu jiné. Také má jako svou prioritu blaho rodiny, ale štěrkem je více zabezpečení materiální. Takže štěrkuje v práci, doma kutí, aby měla děcka houpačku, a pískuje tak, že mamce pomůže, kde mu síly stačí. Když děti dorůstají, stávají se z nich studenti. Co je pro studenta kamen - hledání životního zaměření. S pomocí rodičů, učitelů a přátel se vytříbí a zaměří na konkrétní školu či řemeslo. Kamen je potřeba dobře vybrat, pak se lépe štěrkuje, když se učí a pískuje při každodenním chození do školy.

Jak by to být nemělo.

Jsou tací, kteří si pletou dojmy s pojmy. Myslí si, že když je něco podstatné, tak tím a jenom tím naplní život. Vezmou obrovský kámen, který se často do jejich nádoby ani nevejde a pak už není pořádně místo na štěrk a písek. Létají ve vzdušných zámcích, vedou boj v duchovních oblastech, ale z práce je vyhodí, školu nedokončí a děcka doma po večerech pláčou. Jeden bratr kdysi poznamenal: "Jsem člověk, ne anděl, a když mi je při modlitbě zima na nohy, tak ty modlitby za nic nestojí." Někteří lidé by chtěli být jen duchovní a nechtějí si uvědomit, že dobře a bezproblémově fungující tělesné věci jejich duchovní život usnadňují a umožňují.

Jiní jsou chaotičtí a lehce vzplanou. Na konferenci se jim zalíbí kamen - řekněme třeba přímluvy za Izrael a šup s ním do nádoby. Příští konference je o prorocích a tak rychle cvičí prorokování. Pak je napomene pastor, že zapomínají na běžné potřeby své rodiny a tak jdou do druhého extrému a pískují tak, že nemají čas ani přijít do sboru. Problém je v tom, že srdcem by chtěli, aby Ježíš byl Pánem, ale jejich život spíše řídí náhoda a nutnost.

Znám i lidi, kteří jsou úplným opakem chaotiků. Vše mají perfektně promyšleno, zváženo a do detailů domyšleno. Jejich život je úhledný a úžasně pořádný. Tito lidé mají často problém, že tak zvažují a plánují, že neradi sáhnou po kameni. Vědí, jak je vážné rozhodnout se pro něco klíčového a často se toho bojí. Jeden můj přítel měl do detailů propočítáno, kdy se bude moci oženit, mít dítě a další důležité oblasti. Byl odpovědný ale až tak, že se do toho vůbec nechtěl pustit. Nevěděl totiž, co by udělal, kdyby se porod jejich dítěte dostal do období "velkého soužení", kdy je lepší nerodit a nechovat. Ano, měl v tom tak trochu guláš, ale jeho život byl o pečlivém skládání štěrku a písku a kameny se tam moc nakonec nevešly.

Milý příteli, nenech svůj život zasypat štěrkem a kamením. Nedovol náhodě a nutnosti, aby určovaly, co bude v tvém životě. Drž se Pána, pros Jej, ať ti ukazuje kameny a měj odvahu po nich sáhnout a vložit je do svého života. Vždy ale dbej na to, aby štěrk - důležité povinnosti, které z klíčových priorit plynou, měly dostatek prostoru a nezapomeň dosypat písek každodenních povinností.

Příště si ukážeme na jiném obraze podobnou věc ze života apoštolů. Už se můžeš dopředu se mnou těšit.

Božia Láska Lieči

Ďakujem za úžasné Požehnanie :-)) všetkým " Božia Láska lieči všetky vnútorné zranenia aj cez záznamy z konferencií. Ďakujem za skvelú web stránku, ktorá ma buduje a určíte mnoho ďalších :-) zdieľam ju na Požehnanie ďalších ľudí, ktorých sa chce tiež dotknúť Pán Ježiš Kristus , Ďakujem Ti Tatko Nebeský za vašu službu " Viliam z Liptova

Ahoj, všem. Přečetl jsem

Ahoj, všem. Přečetl jsem a píši tedy komentář... Můj názor, že článek je velmi obecný, nic konkrétního. Samozřejmě se nechci dotknout autora, sám svou profesí podnikatel /finančnictví/, musím určovat priority nejen sobě, ale i svým lidem, ale tady jsem se opavdu nic nedozvěděl. Na druhou stranu alespoň to, že je důležité mít cíle (kameny) a ty malými či většími pokroky plnit (písek a štěrk) a dojít k nim. Toť vše.

   

Informace o autorovi

Obrázek uživatele Břetislav Šípek

Jméno
Břetislav Šípek

Profil

je zástupcem organizace Kristus pro všechny národy ve východní Evropě, se kterou pravidelně pořádá konference a evangelizace v různých zemích Evropy. Břetislav spolu s manželkou Silvou podniká již více než 20 let v oblasti rozvoje nemovitostí. Má 2 dospělé děti – Janu a Filipa. Břetislavovou touhou je vidět mocné Boží působení a spasení hledajících v Evropě, které poslední dekády zakouší krví obmytá Afrika.

Poslední komentáře