Mohu se změnit?

(6. článek ze série o Time managementu)

Obvykle na počátku každého roku přichází čas novoročních předsevzetí. V tomto období bilancujeme, čeho jsme za minulý rok dosáhli, je čas zasnít se a představit si, čeho bychom rádi dosáhli, v čem bychom se rádi změnili. Možná jsi své předsevzetí udělal. Možná jsi už "realista" a na novoroční předsevzetí nevěříš. V něčem ti rozumím. Opravdu, v podstatě není nutné tato předsevzetí dělat zrovna v tento čas. Taky se mi nelíbí euforie a unáhlenost, se kterou někteří prohlašují, jak budou příští rok úplně jiní. Někteří to nevytrubují do světa, ale v skrytu duše v to doufají. Po týdnu, nejpozději do měsíce však přichází zklamání. Ta změna je doopravdy náročná. Všechno má obrovskou setrvačnost a lidské chování teprve.

V čem ale "realistům" nechci rozumět, je jejich skepse. Mnozí realisté už raději nedělají žádná předsevzetí. Nejen novoroční, ale ani žádná jiná. To je veliká škoda. Jsem rád, že i po více než dvaceti letech co jsem křesťanem, mám stále tu dětskou víru, že je to možné. Zázraky se dějí. Zjistíš skvrnu na své svatosti a znovu se rozhorlíš v důvěře v Pána a voláš: "Pane, sám nemohu vůbec nic, ale s tebou překonám svůj ……. (dosaď, co se hodí: vztek, deprese, špatné nálady, odmlouvání, namyšlenost…).

Ježíš byl stejně jako my obklopen lidmi z masa a kostí. Lidé v jeho době byli stejně nepřejícní, závistiví, stejně jako dnes podváděli, slibovali hory doly a nesplnily. Ježíš je přesto miloval. Možná přemýšlíš nad svými rodiči, možná vidíš před očima svého manžela, možná jednoduše pláčeš nebo zuříš sám nad sebou a říkáš si, že to by snad ani Ježíš nezvládl. Neboj. Dokáže to. "Vše je možné tomu, kdo věří." S Ježíšem se nemusíme bát. S ním je možné překonat vzteky, nálady, deprese. S ním můžeš změnit své zlozvyky. On je mocný Bůh.

Rozhodnutí změnit se, je duchovní rozhodnutí. Ve svém duchu vidíš Boží velikost a svoji malost. Vzroste v tobě víra a ty se rozhodneš změnit svoji malost v Boží velikost. Je to obrovský Boží dar a ty se můžeš už teď těšit, jak budeš "dorůstat do plnosti Kristovy".

Kroky, které vedou ke změně, jsou však velmi praktické. Je dobré si je v kostce připomenout.

1. Udělej kvalitní rozhodnutí, co chceš ve svém životě změnit.
Přemýšlej, co chceš změnit. Vyber z toho 5 nejdůležitějších věcí. Seřaď si je a začni s jednou z nich. Nedělej to unáhleně, klidně se poraď s někým blízkým. Hledej Boží moudrost a přemož pokušení dělat mnoho najednou. Lepší vítězství v jedné věci, než prohra ve třech nesplněných.

2. Posilni se v Pánu.
Najdi si dobrou literaturu, čti Bibli, hledej příklady. Nejsi jediný, kdo bojuje. Hledej příklady, je to velké povzbuzení a rada v konkrétních situacích. Jsou muži, kteří překonali vztek, ženy, co zvládly deprese, mladíci, kteří se odpoutali od malomyslnosti svých otců.

3. Najdi si spojence.
Požádej někoho, kdo má danou věc zvládnutou, abys mu mohl být vykazatelný. Přítel, který bude ve tvém zápase s tebou. Ve dvou se to lépe táhne. Připomene ti, odkud jsi vyšel, jaký kus máš za sebou a jak málo třeba ještě zbývá. Někdy máme chuť se vším seknout pár metrů před koncem.

4. Pracuj soustavně 60 dní.
Psychologové se shodují, že ke změně je potřeba minimálně 21 dní. Za 21 dní se změní návyky, které máme. Budeš-li pracovat po 60 dní jednoduchým způsobem - ráno modlitba, kdy si připomeneš, na čem pracuješ, znovu poprosíš Pána, aby ti v tom pomohl, znovu jasně vyznáš svůj cíl. V poledne a večer totéž v 5-10 minutách promodlíš a zkontroluješ, že skutečně děláš to, k čemu ses rozhodl. Nejde o nekonečný proces. 60 dní se dá zvládnout. Chce to jasné rozhodnutí a vytrvat.

5. Oslav své vítězství.
Po 60 dnech zhodnoť, čeho jsi dosáhl a oslav se svým přítelem, který tím procházel s tebou, své vítězství.

Neboj se snít o Boží velikosti. Není tak nedostupná a vzdálená. Je ve tvém srdci. Můžeš se k ní přiblížit, a když se Pánu vydáš, začne se dít krásný proces proměny, který tě obohatí. Tvoje proměna bude tím nejkrásnějším dárkem pro Pána, tvé okolí i tebe samého.

Odpovědět
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
   

Poslední komentáře